Originalet av inlägg:1507166
Redigerat:2025-11-11 20:37:00
—> Dixi
Det har du rätt i. Samtidigt har vi förlorat flest poäng när vi spelat offensivt, som mot HBK borta, Värnamo, Peking och Sirius. I sekvenser där vi ”ägt” matcherna och det ”sett bra ut” har vi åkt på en omställning och släppt in mål. Sedan har spelarna fått panik och gått ännu mer framåt, och släppt till ännu fler kontringar och mål.
Det är såklart tränarens ansvar, men jag tycker det har varit en ”måndag hela veckan”-känsla i flera matcher där det psykologiska spelat stor roll. Hade inte spelarna blivit så stressade och öst på framåt så hade de inte släppt in lika många mål.
En annan förklaring är, som Mikkjal varit inne på, att vi inte haft kontinuitet i elvan på grund av skador och att motståndarna har läst vår höga press och lyft långt. Det senare är såklart på hans bord att lösa.
En tredje sak är det jag skrivit om tidigare, att truppen har varit obalanserad (vi har 18 mittfältare men bara 1-3 anfallare) och att man ersätt rutin med ofärdiga spelare.
—> Ambro
Bra iakttagelse.
—> roh
Precis. ”Gropen vi är i nu kommer av dels den ursprungliga satsningen men sedan också av riktningsförändringen som vi gjort.” Håller med om att man saknar kommunikation kring det och att det borde ha funnits en ärligare ”heads up” från klubben om vart man var på väg och den sportsliga kostnaden för det.