Originalet av inlägg:1519110
Redigerat:2026-06-29 11:15:00
Flempanrat:
Är väl bara Wilson som uteslutande spelat på en annan position, men förstår vad du får efter och visst är det så att om man stärker upp anfall och försvar så kan de övriga fokusera och kriga på sina naturliga positioner.
Sen hade man ju inte tackat nej till en ny Seb Larsson eller Kristoffer Olsson på centrala mittfältet, men är osäker på om man får ut effekten man söker efter utan att samtidigt stärka upp centralt anfall och mittförsvar.
Oerhört svårt att hitta och signa den typen av mittfältsdynamo också utan att det springer iväg ekonomiskt. Tids nog kommer även det behövas, men för att kriga sig kvar under ett uppbyggnads år hade jag hellre sett att vi förstärker där svagheterna (i alla fall på pappret) är störst.