Originalet av inlägg:1508219
Redigerat:2025-12-05 14:26:00

Kalle Berg // kanske för att det inte finns så mycket spelare av försäljningsvärde i finska ligan? (
Jag tänker på den här meningen från Yle-artikeln:

”Enligt Goalunit är snittlängden på kontrakt för spelare under 23 år i Allsvenskan 28,9 månader medan siffran i Finland är 9,8 månader.”

Så förutom att de är mindre duktiga fotbollsspelare överlag så verkar det vara rena rama Bosman-ligan med 1-2
2 års kontrakt.

Miika får frågan:

”Är enda vägen framåt att göra som i Sverige och satsa ungt, Miika Takkula?

– Man måste förstå att skalorna är olika då vi pratar transfersummor, men det är helt solklart att vi ska jämföra det vi gör med exempelvis Sverige. Det som vi framför allt måste förstå är att fördelarna är så stora. Man har ett helt års intäkter under matchdagarna i ena handen och försäljningen av Matias Siltanen i den andra.

– Man måste bli mästare för att ha en bra väg till större pengar i Europa och vi vet om att HJK kommer att fortsätta ha ett ekonomiskt försprång. Så satsar du hejvilt och riskerar ekonomin eller hittar du unga spelare som du kan sälja för samma pengar som Europaplatsen ger? Det här tankesättet har saknats i finländsk fotboll.”

PAL // givetvis ostbågar, men det ett bra chipsalternativ: OLW Cheddar Royale.

Agenten // aha, då är det Fredrik Söderberg som tar fram en ny tränare? Eller det måste vara hela trojkan med DS, JS och nu då FMT.