Originalet av inlägg:1488692
Redigerat:2025-05-11 10:52:00

Ni som är trötta på den här historien om linjedomaren kan med fördel sluta läsa och gå vidare i livet, men jag måste få ut mig en sak till.

De tre senaste gångerna Mahbod Beigi stått på sin linje när vi spelat har alltså följande hänt.


1. 29/9 -24. Mads får rött kort för ha gjort ingenting efter derbyt mot Bajen. Slutsats, Beigi tar beslutet då Nyberg ser exakt ingenting av situationen.

2 4/11-24 John Guidetti fick horribelt sitt mål bortdömt bort mot Peking. Min slutsats där är att Nyberg får i örat av Beigi att det ska vara frispark, då Nyberg omöjligt kan se det från sin position.

3. 4/5 - 25. Senast mot Apa. Beigi tar helt på egen hand beslutet att ge motståndarna en historiskt sjuk straff.

Tre matcher i rad. Tre otroliga beslut. Vad fan, kom igen? Två ggr kan vara en slump, men tre ggr i rad. Det är klart som fan att det inte går att utesluta att den här jäveln har en agenda. Det är naivt att tro att alla domare är opartiska, det är något skumt med den där jäveln alltså.

Nu kokar jag igen…